پیگتیل فیبر نوری سینگل مد رنگی SC/APC

پیگتیل فیبر نوری سینگل مد رنگی SC/APC

  • توضیحات

توضیحات

فیبر نوری چیست؟

با گسترش استفاده از شبکه های (Fiber To The X) FTTX و زیرساخت فیبر نوری تولیدکنندگان تجهیزات پسیو شبکه های فیبر نوری سعی بر تولید تجهیزات مدرن و کامل با با بالاترین کیفیت و کمترین خطا هستند تا موجب سهولت در راه اندازی شبکه ها باشد. شبکه های FTTX به شبکه هایی اطلاق می شود که از فیبر نوری برای تامین تمامی یا بخشی از اتصال مورد نیاز در ارتباطات نهایی (Last Mile) مخابراتی استفاده می کند. پیگتیل فیبر نوری سینگل مد رنگی SC/APC نیز یکی از تجهیزات پسیو پرکاربرد در شبکه های فیبر نوری محسوب می گردد.

یک فیبر نوری از رشته های نازک و بلندی ساخته شده است که از جنس شیشه شفاف و خالص بوده و ضخامتی به اندازه ۱۲۵ میکرون دارد که سیگنال های نوری از این طریق ارسال و دریافت می شوند. مقدار ضخامت کر (هسته) یک کابل فیبر نوری نزدیک به ضخامت یک تار موی انسان می باشد. به دلیل ظرفیت بالای حمل دیتا توسط کابل های فیبر نوری نسبت به کابل های مسی به خصوص در مسافت های طولانی تر، شبکه های نوری در حال جایگزینی با شبکه های مسی هستند. 

 

مهمترین مزایای فیبر نوری

  1. کارآیی با سرعت بسیار بالا
  2. ظرفیت بزرگ پهنای باند
  3. مقاومت بالا در برابر نویزهای الکترومغناطیسی ناشی از رادیوها، موتورها و یا سایر کابل های مجاور
  4. هزینه های نگهداری کمتر

 

ساختار کلی در پیگتیل فیبر نوری

یک پیگتیل فیبر نوری دارای ساختار سه لایه به شکل زیر است:

  1. Core (هسته): در مرکز فیبر قرار دارد که از جنس یک ماده بی نهایت شفاف شیشه ای یا پلاستیکی تشکیل شده که پرتوهای نور در آن جریان می یابند. قطر هسته در سطح میکرون می باشد.
  2. Cladding (سطح آبکاری شده): به عنوان یک سطح لایه محافظتی بر روی کر است که با ایجاد انعکاس، شرایط مورد نیاز برای عبور پالس های نوری را در طول مسیر فراهم می کند.
  3. پوشش کابل (Cable Jacket): به عنوان لایه خارجی پیگتیل فیبر نوری می باشد.

 

ساختار کلی پیگتیل فیبر نوری

                                                                           ساختار کلی پیگتیل فیبر نوری

 

 

کاربرد پیگتیل فیبر نوری رنگی (Colored) و تک رنگ (Yellow)

در حالت کلی شبکه ها اصطلاحا به دو نوع نتورک و تلکام تقسیم بندی گردیده اند. در شبکه های نتورک (مثل سیستم شبکه یک کارخانه) زمانی که کابل کشی فیبر نوری انجام می گیرد از نوع کابل های خاکی استفاده می گردد که داخل آن ها تعدادی لوز قرار دارد و در داخل هر لوز ۱۲ کر با رنگ های استاندارد وجود دارد و انتهای این کابل نیز به اتاق سرور ختم خواهد می شود.

هر کر رنگی داخل لوز به یک کر رنگی هم رنگ از یک پیگتیل رنگی که به صورت ۱۲ تایی (۱۲ رنگ شامل قرمز، سبز، آبی، زرد، سیاه، سفید، خاکستری، قهوه ای، بنفش، فیروزه ای، نارنجی و صورتی) می باشد به کمک دستگاه فیوژن جوش می خورد. در نهایت سر دیگر پیگتیل فیبر نوری که به یک کانکتور مجهز گردیده که به آداپتور مخصوص بر روی پچ پنل متصل می شود. یکی از دلایل استفاده از پیگتیل های رنگی در مقایسه با نوع تک رنگ آن (YELLOW) سهولت در اجرای پروژه های نتورک می باشد.

 

پیگتیل فیبر نوری رنگی سینگل مد

                                                                 نمونه یک پیگتیل فیبر نوری سینگل مد رنگی SC/APC

 

در پروژه های تلکام (FTTH) معمولا کابل مورد استفاده دارای دو تار می باشد که بیشتر از پیگتیل های فیبر نوری تک رنگ (YELLOW) جهت اتصال و اجرای این نوع پروژه ها استفاده می شود.

 

استاندارد تارهای فیبر نوری

تارهای فیبر نوری دارای استاندارد های مختلفی می باشند که از جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

G652: استحکام کمتر و افت بیشتر در مقابل خمش، از لحاظ قیمت نیز بسیار مقرون به صرفه می باشد.

G657-A1: استحکام بیشتر و افت کمتر  نسبت به G652 ولی نسبت به G657-A2 استحکام کمتر و افت بیشتری دارد. به لحاظ قیمت نیز مابین G652 و G657-A1 می باشد.

G657-A2: نسبت به هر دو استاندارد G657-A1 و G652 دارای استحکام بسیار بالایی بوده و در مقایسه با آن دو افت بسیار پایینی را دارد. به لحاظ قیمت نیز نسبت به نوع های دیگر بسیار گرانتر می باشد. از این رو به دلیل قیمت بالای آن خریدار تمایل کمتری به استفاده از آن دارد.

 

مهمترین تجهیزات پسیو در شبکه های فیبر نوری

از مهمترین تجهیزات پسیو در شبکه های فیبر نوری می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • کابل فیبر نوری
  • آداپتور فیبر نوری
  • پچ پنل فیبر نوری
  • ماژول فیبر نوری
  • جوش فیوژن (اتصال دهنده مکانیکی)
  • سوئیچ و مبدل فیبر نوری
  • پچ کورد فیبر نوری
  • پیگتیل فیبر نوری

تفاوت پیگتیل و پچ کورد فیبر نوری

پیگتیل و پچ کوردهای فیبر نوری از تجهیزات رایج مورد استفاده در شبکه های فیبر نوری به شمار می روند. با توجه به اینکه شباهت بسیار زیادی با هم دارند ولی در زمینه های مختلف دارای تفاوت می باشند. در یک پچ کورد فیبر نوری هر دو انتهای آن به یک سرکانکتور تجهیز می شود. برخلاف پچ کورد فیبر نوری، در پیگتیل های فیبر نوری انتهای یک سر آن به یک سرکانکتور مجهز می شود و سر دیگر آن جهت اتصال به کابل فیبر نوری از طریق فرآیند اتصال مکانیکی صورت می گیرد.

 

پیگتیل فیبر نوری رنگی سینگل مد SC/APC

                                                                     پیگتیل فیبر نوری سینگل مد رنگی SC/APC                             

 

پچ کوردهای فیبر نوری دارای یک روکش ثانویه می باشد در صورتی که پیگتیل های فیبر نوری فاقد این روکش هستند به این دلیل که آن ها معمولا در یک محفظه اتصال فیبر متصل گردیده و محافظت می شوند.در مواردی شاید یک پیمانکار راه انداز شبکه های فیبر نوری به تولید کننده پیگتیل دسترسی نداشته باشد. در این صورت یک پچ کورد فیبر نوری داپلکس را می تواند به دو قطعه مجزا تقسیم نموده که این فرآیند موجب ایجاد دو قطعه پیگتیل فیبر نوری می شود.

                                                                    پچکورد فیبر نوری سینگل مد SC/APC

 

تفاوت روکش LSZH با PVC

نوع پوشش کابل های فیبر نوری در دو نوع مختلف LSZH (Low Smoke Zero Halogen) و PVC (Poly Vinyl Chloride) توسط تولیدکنندگان تولید و به بازار تجهیزات پسیو شبکه های فیبر نوری عرضه می گردد. مهمترین کاربرد کابل های LSZH در مناطق با فضای محدود و نزدیک به انسان یا مناطقی است که تجهیزات حساس نصب می شوند. زیرا در زمان حریق دود کمتری از خود تولید می کنند. کابل های با روکش LSZH در فضاهای داخلی (Indoor) و یا در مراکز داده مدرن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل های PVC در صورتی که در معرض حریق قرار بگیرند دود غلیظ سیاه ایجاد نموده و هنگامی که با آب ترکیب شوند منجر به تولید اسید کلرید ریک (HCI) می شوند که یک اسید خورنده بوده و می تواند منجر به ایجاد صدمات جسمی گردد. استفاده از کابل های فیبر نوری با روکش PVC کاهش یافته و با توجه به پیشرفت چشمگیری که کابل های با روکش LSZH داشته است تمایل و تقاضا سفارش برای این نوع کابل افزایش یافته است.

 

توجه

* به دلیل وجود کابل های بی کیفیت فیبر نوری که دارای روکش PVC و کولارهای تقلبی بوده و توسط برخی تولیدکنندگان داخلی به بازار تجهیزات پسیو شبکه های فیبر نوری ایران عرضه می گردد دارای معایب زیر است:

  • کیفیت روکش به حدی پایین است که انعطاف پذیری بالایی داشته و به راحتی خم می شود و این امر موجب افزایش شکنندگی کر می شود.
  • لایه محافظتی سفید رنگ موجود بر روی کر توسط استریپر به سختی برداشته می شود و این امر احتمال شکسته شدن کر در این حالت را افزایش می دهد.
  • کر استفاده شده از کیفیت بسیار پایینی برخوردار بوده و این امر موجب تلفات بالای سیگنال نوری می شود.

از آنجایی که به کارگیری کابل های با کیفیت در نصب و راه اندازی شبکه های فیبر نوری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مجموعه ارتباط گستر شبکه نوری ایرانیان به عنوان وارد کننده مستقیم کابل های فیبر نوری با روکش LSZH  و تار مصرفی فوجیکورا  می باشد که بهترین و باکیفیت ترین آن بوده و جهت تولیدات تمامی پیگتیل و پچکوردها در مجموعه خود از این نوع کابل ها بهره می برد.

 

انواع پیگتیل فیبر نوری

بر اساس نوع فیبر

بر اساس نوع فیبر نوری، پیگتیل های فیبر نوری به دو نوع مختلف سینگل مود و مالتی مد طبقه بندی می شوند. نوع سینگل مد (OS2 و OS1)  آن هم به صورت تک رنگ (YELLOW) و هم به صورت رنگی (COLORED) با ۱۲ تار رنگی متنوع تولید و عرضه می گردند. قطر کر در فیبرهای نوری سینگل مد برابر ۹٫۱۲۵ میکرون است.

بررسی کلی فیبرهای نوری سینگل مد OS1 و OS2

کابل های نوری OS1 دارای استانداردهای تعریف شده ITU-T G652A،TU-T G652C، ITU-T G652B و ITU-T G652D و کابل های نوری OS2 دارای استانداردهای ITU-T G652C و ITU-T G652D می باشند.

نوع OS1 دارای یک جکت پلیمری سنگین بوده و دارای عنصر مقاوم مرکزی با پلیمر انعطاف پذیر مانند آرامید در یک پوشش پلاستیکی سبک برای تشکیل یک کابل ساده است، در حالی که نوع OS2 دارای ساختار لوز تیوب (داخل کابل تعدادی تیوب وجود دارد که داخل هر تیوب تعدادی تار فیبر نوری وجود دارد). هنگام استقرار در برخی محیط های سخت به کابل با استحکام و مقاومت بالایی نیاز است تا این امکان را فراهم کند که کابل بدون کشش فیبر و به منظور محافظت از آن در برابر کشش، کسیده شود.

 

بررسی میزان تضعیف در کابل های فیبر نوری OS1 و OS2 

  1. میزان تضعیف در نوع OS1 برای طول موج های ۱۵۵۰nm و ۱۳۱۰nm برابر ۱٫۰db/km می باشد که این مقدار در نوع OS2 برابر ۰٫۴db/km است.
  2. حداکثر فاصله انتقال فیبر نوری سینگل مد OS1 برابر ۱۰ کیلومتر و برای OS2 می تواند تا ۲۰۰ کیلومتر باشد.
  3. هر دو نوع سرعت انتقال ۱ تا ۱۰ گیگابایت با فواصل انتقال متنوع را ممکن می سازند. همچنین OS2 می تواند جهت اتصالات اترنت ۴۰G/100G مورد استفاده قرار گیرد.

 

کاربرد کابل های فیبر نوری OS1 و OS2

نوع OS1 برای زیرساخت هایی از جمله شبکه های داخلی یک ساختمان مانند مجتمع عای مسکونی، تجار، دانشگاه و یا کابل کشی های داخلی مستقر در مبادلات مخابراتی و مراکز داده و نوع OS2 نیز با لوزتیوب مناسب در فضا های باز مانند کارخانه ها و اکثر شبکه های Backhaul مورد استفاده قرار می گیرند.

 

کابل های فیبر نوری مالتی مد

فیبرهای نوری مالتی مد به ۵ دسته مختلف ( OM1, OM2, OM3, OM4، OM5) تقسیم بندی می شوند که پیاده سازی و مونتاژ هر یک از آن ها مستلزم به کارگیری سرکانکتور و سایر اجزای مربوط به آن نوع خواهد بود و این سرکانکتور ها نیز دارای استاندارد رنگ بندی TIA با ۱۲ رنگ مختلف و همچنین به صورت تکی به شکل تک رنگ توسط تولیدکنندگان رعایت و اعمال شده و تولید و عرضه می شوند. همچنین تار فیبرهای نوری مالتی مد ۶۲٫۵/۱۲۵ یا ۵/۱۲۵ میکرون می باشد.

 

کابل های فیبر نوری بر اساس نوع فیبر نوری                                                                         انواع کابل های فیبر نوری بر اساس نوع فیبر

 

تفاوت قطر هسته در فیبرهای نوری

                                                             نمای کلی از تفاوت قطر هسته در فیبر های نوری سینگل مد و مالتی مد

 

بر اساس نوع کانکتور

پیگتیل های فیبر نوری بر اساس نوع کانکتور به ۴ دسته مختلف زیر تقسیم بندی گردیده اند:

  • کانکتور SC مخفف (Subscriber Connector) یا (Square Connector) و یا (Standard Connector)
  • کانکتور LC مخفف (Lucent Connector) یا (Little Connector) و یا (Local Connector)
  • کانکتور FC مخفف (Ferrule Connector) یا (Fiber Channel)
  • کانکتور ST/BFOC مخفف (Straight Tip/Byonet Fiber Optic Connector)

 

انواع کانکتورهای فیبر نوری                                                                       انواع کابل های فیبر نوری بر اساس نوع کانکتور

 

بررسی پیگتیل فیبر نوری سینگل مد رنگی SC/APC

یکی از کابل های فیبر نوری پیگتیل فیبر نوری سینگل مد رنگی SC/APC می باشد و از تجهیزات مورد نیاز در اتصالات شبکه های فیبر نوری بوده و روشی بهینه را جهت اتصال در این نوع شبکه ها فراهم می نماید. به جهت اهمیت بالای اتصال فیزیکی APC و افت کمتر آن ها نسبت به کانکتورهای UPC، بیشتر از کانکتورهای APC در شبکه های حساسی مثل خطوط اینترنتی مخابراتی استفاده می شود.

 

در یک پیگتیل فیبرنوری سینگل مد رنگی SC/APC یک سر آن به یک کانکتور با افت استاندارد تجهیز گردیده و به یک آداپتور سینگل مد SC/APC متصل می شود و در پچ پنل فیبر نوری SC/APC قرار می گیرد و طرف دیگر آن به صورت باز باقی می ماند تا امکان اتصال آن طی فرآیند اتصال مکانیکی (فیوژن) به سایر تجهیزات یا کابل فیبر نوری میسر گردد.

نوع فرول مورد استفاده در پیگتیل فیبر نوری سینگل مد رنگی SC/APC با UPC دارای تفاوت زیادی می باشد. اتصال فیزیکی این نوع کانکتورها به صورت زاویه دار می باشد و سطح انتهایی فرول با زاویه ۸ درجه صیقل داده می شود که این امر موجب به حداقل رسیدن نتیجه انعکاس بازگشتی می گردد.

 

پیگتیل فیبر نوری SC/APC

                                                                                     کانکتور فیبر نوری SC/APC

 

به دلیل زاویه دار بودن سطح انتهایی فرول، نور منعکس شده به جای اینکه در هسته فیبر باقی بماند به داخل روکش نشت می کند و موجب کاهش تلفات بازگشتی می گردد که در مقایسه یا سایر نوع های خود بهبود یافته است.همچنبن باید توجه داشت که کانکتورهای APC باید دقیقا به کانکتورهای زاویه دار متصل شوند، در غیر اینصورت موجب افزایش تلفات قابل توجهی خواهند شد.

 

تفاوت کانکتورهای فیبر نوری

                                                             نمای کلی از تفاوت کانکتورهای SC/PC , SC/APC و SC/UPC

 

کاربرد پیگتیل فیبر نوری سینگل مد رنگی SC/APC

پیگتیل فیبر نوری سینگل مد رنگی SC/APC در تجهیزات مدیریت اتصال فیبرهای نوری همانند باکس های سربندی فیبر نوری، باکس های توزیع فیبر نوری، پچ پنل های فیبر نوری، ODF (محل توزیع و نگهداری فیبر نوری)  و همچنین کاربردهایی از جمله LAN، WAN، CATV نیز  مورد استفاده قرار می گیرند.

 

مشخصات فنی پیگتیل فیبر نوری سینگل مد رنگی SC/APC

  • نوع فیبر نوری : سینگل مد سیمپلکس
  • نوع کانکتور : SC 
  • رنگ کانکتور : APC (سبز)
  • رنگ کابل : ۱۲ رنگ (قرمز، سبز، آبی، زرد، سیاه، سفید، خاکستری، قهوه ای، بنفش، فیروزه ای، نارنجی و صورتی)
  • کاربری: کابل ارتباطی جهت سربندی فیبر نوری
  • تار مصرفی : فوجیکورا
  • دارای پوشش Hologen free و Easy strip
  • نوع فرول : سرامیکی ۲٫۴۵ میلی متری
  • ضخامت کابل: ۰٫۹ تایت بافر
  • افت قرارگیری: حداکثر ۰٫۳db
  • افت برگشتی: حداقل ۶۰db
  • نوع فرول از جنس آلیاژ ضد زنگ
  • قطر کر: ۹٫۱۲۵ میکرون
  • مطابق با استاندارد IEC61754-4
  • با تست صددرصد کیفیت سیگنال در طول موج های ۱۳۱۰ و ۱۵۵۰
  • سنجش نهایی با استفاده از دستگاه تست افت اولیه و ثانویه جهت اطمینان از کارایی صددرصد بالا با ارائه نتایج تست و دقت بالا
  • اندازه گیری توسط کنترل کننده بصری نهایی اتصالات مطابق با استاندارد IEC61300-3-35 (استاندارد ارزیابی کمی کیفیت سطح انتهایی یک اتصال دهنده فیبر نوری یا یک فرستنده و گیرنده فیبر نوری با استفاده از یک رابط نوع فیبر)
  • متراژ استاندارد: ۱٫۵ متر (در مجموعه ما ساخت و تولید انواع پیگتیل فیبر نوری در متراژ های مختلف به سفارش مشتری انجام می پذیرد)
  • یونیت ۱۲ عددی با استاندارد ۱۷۰۲۵ (تولید جداگانه)

مجموعه ما با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی و تجهیزات و کادر متخصص و تجربیات علمی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انواع پیگتیل و پچکورد فیبر نوری است که از همان ابتدا، نوآوری و تولید با کیفیت را به عنوان ارزش اساسی در تولید محصولات خود قرار داده است تا بتواند آن ها را با کیفیت جهانی مطابق با استانداردهای اروپا و قیمت مناسب در اختیار مشتریان خود قرار دهد. همچنین سفارشات پیگتیل و پچکورد فیبر نوری با متراژ مورد نیاز مشتریان محترم در این مجموعه قابل تولید و عرضه می باشد.

 

شما می توانید جهت سفارش این محصول و همچنین برای اطلاع از قیمت های بروز سایر تجهیزات فنی و تخصصی شبکه های فیبر نوری و مشاوره فنی و تخصصی رایگان در این زمینه با شماره ۴۱۵۷-۰۴۱ تماس حاصل فرمایید.


تعهد ما ضمانت بهترین کیفیت برای محصولاتمان است