پیگتیل فیبر نوری مالتی مد ST/UPC

پیگتیل فیبر نوری مالتی مد ST/UPC

  • توضیحات
  • نظرات (0)

توضیحات

فیبر نوری چیست؟

با گسترش استفاده از شبکه های (Fiber To The X) FTTX و زیرساخت فیبر نوری تولیدکنندگان تجهیزات پسیو شبکه های فیبر نوری سعی بر تولید تجهیزات مدرن و کامل با با بالاترین کیفیت و کمترین خطا هستند تا موجب سهولت در راه اندازی شبکه ها باشد. شبکه های FTTX به شبکه هایی اطلاق می شود که از فیبر نوری برای تامین تمامی یا بخشی از اتصال مورد نیاز در ارتباطات نهایی (Last Mile) مخابراتی استفاده می کند. به دلیل ظرفیت بالای حمل دیتا توسط کابل های فیبر نوری نسبت به کابل های مسی به خصوص در مسافت های طولانی تر، شبکه های نوری در حال جایگزینی با شبکه های مسی هستند. پیگتیل فیبر نوری مالتی مد ST/UPC نیز یکی از تجهیزات پسیو پرکاربرد در شبکه های فیبر نوری محسوب می گردد.

 

برتری فیبر نوری نسبت به کابل های مسی

در فیبر نوری داده ها توسط پرتوهای نوری  جابه جا می شوند و نویز پذیر نمی باشد ولی در کابل های مسی انتقال داده ها به وسیله الکتریسیته صورت می گیرد و همچنین نویز پذیر هستند. هسته فیبر نوری نیز از جنس شیشه می باشدکه از سیلیسیم دی اکسید ساخته شده و در خلوص بالا افت کمتری در موج فروسرخ (Infrared) ایجاد می کند و این تنها خاصیتی است که به فیبرهای نوری امکان استفاده طولانی مدت را می دهد، اگر چه جهت استفاده در فواصل کوتاه نیز از پلاستیک هم در ساختار آن استفاده می شود. بدون شک آینده ارتباطات مخابراتی و بخش بسیار عظیمی از انتقال ترافیک شبکه به فیبر نوری مرتبط خواهد بود.

 

مهمترین مزایای فیبر نوری

  1. کارآیی با سرعت بسیار بالا
  2. ظرفیت بزرگ پهنای باند
  3. مقاومت بالا در برابر نویزهای الکترومغناطیسی ناشی از رادیوها، موتورها و یا سایر کابل های مجاور
  4. هزینه های نگهداری کمتر

 

ساختار کلی در  پیگتیل و پچکورد فیبر نوری

یک پیگتیل فیبر نوری دارای یک ساختار سه لایه به شکل زیر است:

  1. Core (هسته): در مرکز فیبر قرار دارد که از جنس یک ماده بی نهایت شفاف شیشه ای یا پلاستیکی تشکیل شده که پرتوهای نور در آن جریان می یابند. قطر هسته در سطح میکرون می باشد.
  2. Cladding (سطح آبکاری شده): به عنوان یک سطح لایه محافظتی بر روی کر است که با ایجاد انعکاس، شرایط مورد نیاز برای عبور پالس های نوری را در طول مسیر فراهم می کند.
  3. پوشش کابل (Cable Jacket): به عنوان لایه خارجی پیگتیل فیبر نوری می باشد.

 

ساختار کلی پیگتیل فیبر نوری

                                                                           ساختار کلی پیگتیل فیبر نوری

 

بر خلاف پیگتیل، یک پچکورد فیبر نوری دارای یک ساختار ۵ لایه ای دارد که ۳ جزء آن همانند پیگتیل و ۲ جز دیگر آن به شکل زیر می باشد:

  1. Coating (روکش): یک لایه محافظ پلاستیکی است که لایه Cladding را احاطه کرده و هسته را در برابر آسیب محافظت می کند.
  2. الیاف محافظ (Strengthening fiber ): که به آن Kevlar نیز گفته می شود، از هسته در برابر آسیب های ناشی از کشش کابل، فشار خارجی یا نصب محافظت می کند.

ساختار فیبر نوری

                                                                         ساختار کلی پچکورد فیبر نوری

 

استاندارد تارهای فیبر نوری

تارهای فیبر نوری دارای استاندارد های مختلفی می باشند که از جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

G652: استحکام کمتر و افت بیشتر در مقابل خمش، از لحاظ قیمت نیز بسیار مقرون به صرفه می باشد.

G657-A1: استحکام بیشتر و افت کمتر  نسبت به G652 ولی نسبت به G657-A2 استحکام کمتر و افت بیشتری دارد. به لحاظ قیمت نیز مابین G652 و G657-A1 می باشد.

G657-A2: نسبت به هر دو استاندارد G657-A1 و G652 دارای استحکام بسیار بالایی بوده و در مقایسه با آن دو افت بسیار پایینی را دارد. به لحاظ قیمت نیز نسبت به نوع های دیگر بسیار گرانتر می باشد. از این رو به دلیل قیمت بالای آن خریدار تمایل کمتری به استفاده از آن دارد.

 

مهمترین تجهیزات پسیو در شبکه های فیبر نوری

از مهمترین تجهیزات پسیو در شبکه های فیبر نوری می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • کابل فیبر نوری
  • آداپتور فیبر نوری
  • پچ پنل فیبر نوری
  • ماژول فیبر نوری
  • جوش فیوژن (اتصال دهنده مکانیکی)
  • سوئیچ و مبدل فیبر نوری
  • پچ کورد فیبر نوری
  • پیگتیل فیبر نوری

تقسیم بندی فیبرهای نوری

فیبر نوری سینگل مد

در حالت کلی فیبرهای نوری در دو دسته مختلف Single Mode (تک حالته) و Multi Mode (چند حالته) طبقه بندی گردیده اند که هسته هر دو از جنس شیشه می باشد و هم به صورت پچکورد و هم به صورت پیگتیل برای هر دو دسته تولید و به بازار جهانی تجهیزات پسیو شبکه های نوری عرضه می شوند. یکی از اصلی ترین پارامترهای مهم که نوع سینگل مد و مالتی مد را از یکدیگر متمایز می سازد تعداد پرتوهای انتقالی آن ها می باشد.

در فیبرهای نوری سینگل مد به دلیل کوچکتر بودن قطر هسته قابلیت انتقال پالس نوری با فواصل طولانی تری (تا ۵۰ برابر دورتر) را دارند و  برای مسافت های طولانی تر ( بیشتر از ۲ کیلومتر) مناسب بوده و قیمت آن ها نیز گران تر است. فیبرهای نوری سینگل مد  (OS2 و OS1) برای پچکوردها به صورت تک رنگ (YELLOW)  و برای پیگتیل ها به صورت تک رنگ و رنگی (COLORED) با ۱۲ تار رنگی متنوع تولید و عرضه می گردد.

فیبر نوری مالتی مد

بر خلاف فیبر های نوری سینگل مد، در فیبرهای نوری مالتی مد (که فیبر نوری مالتی مد ST/UPC نیز از این دسته می باشد) به دلیل بزرگتر بودن قطر هسته در فیبر نوری مالتی مد چندین مد می تواند به صورت همزمان و وجود کوچکترین اختلالی ارسال گردد. هر کدام از این پرتوهای نوری به علت طول موج متفاوت با اختلاف سرعت کمی حرکت می کنند و با اختلاف زمان کمتری به گیرنده می رسند که این امر باعث پهن شدن پالس دریافتی شده (کاهش پهنای باند و مسافت انتقال) و به این حالت پاشندگی گفته می شود.

در مسافت های طولانی تر (بیشتر از ۹۰۰ متر) سیگنال نوری در فیبر نوری مالتی مد به شدت افت پیدا می کند و سیگنالی که به دریافت کننده خواهد رسید دچار اعوجاج خواهد شد. فیبر نوری مالتی مد به پنج دسته مختلف OM4، OM3، OM2، OM1 و OM5 تتسیم بندی شده اند که هر کدام دارای رنگ متفاوتی می باشد وبر اساس استانداردهای تعریف شده به صورت پچکورد، پیگتیل تک رنگ و پیگتیل رنگی تولید و عرضه می شوند. 

کابل های فیبر نوری بر اساس نوع فیبر نوری                                                                         انواع کابل های فیبر نوری بر اساس نوع فیبر

تفاوت قطر هسته در فیبرهای نوری

                                                             نمای کلی از تفاوت قطر هسته در فیبر های نوری سینگل مد و مالتی مد

 

تفاوت فیبرهای نوری سینگل مد و مالتی مد

فیبرهای نوری سینگل مد

  1. دارای روکش زرد رنگ
  2. دارای قطر هسته کوچکتر بین ۸ تا ۱۰ میکرون بوده و این امر اجازه انتشار مستقیم نور از طریق هسته را فراهم می کند.
  3.  تضعیف پالس نوری کمتر به دنبال انتشار مستقیم نور و امکان انتقال پالس نوری در مسافتهای طولانی را فراهم می نماید.
  4. پشتیبانی از سرعت ۱۰Gb
  5. مناسب برای زیرساخت های مخابراتی با مسافتهای طولانی (۸۰ کیلومتر یا بیشتر)
  6. عدم وجود محدودیت سرعت در انتقال پالس های نوری با سرعت نور (تنها عامل محدود ککنده سرعت در این نوع، سرعت ماژول فرستنده آن ها می باشد که در حال حاضر تا ۱۰۰ گیگ بر ثانیه می رسد)
  7. پر هزینه بودن راه اندازی فیبرهای سینگل مد نسبت به مالتی مد به علت استفاده از لیزر جهت ایجاد پالس های نوری
  8. نیاز به تجهیزات لیزری جهت متمرکز کردن نور و تنظیمات دقیق آن بدلیل قطر بسیار کوچکتر هسته

ساختار فیبر نوری سینگل مد

                                                                نحوه انتشار و حرکت پالس نوری در فیبر نوری سینگل مد

 

فیبرهای نوری مالتی مد

  1. روکش فیبر نوری مالتی مد بر حسب نوع خود دارای رنگ بندی متفاوتی می باشند (رجوع شود به جدول بالا)
  2. دارای قطر هسته بزرگتر (۵۰ یا ۶۲٫۵ میکرون) می باشند و به همین دلیل پالس های نوری بیشتری را در مسافت های کمتر انتقال می دهند.
  3. به دلیل انتشار پاس های نوری در چند حالت مختلف در صورت افزایش مسافت افت شدید کیفیت پالس نوری ارسالی صورت خواهد گرفت.
  4. پشتیبانی از سرعت ۱۰Gb
  5. مناسب برای زیرساخت های با مسافت های کوتاهتر (تا ۹۰۰ متر)
  6. مناسب برای دیتاسنترها
  7. در شبکه های کامپیوتری و مخابرات نیز استفاده می شوند.
  8. به کارگیری در صنایع نظامی و فضایی 
  9. در سنسورهای دمایی و همچنین ابزراهای پزشکی جهت ایجاد روشنایی دقیق مانند عمل آندوسکوپ 
  10. دارای محدودیت سرعت به دلیل انتقال چند مد مختلف و مسیر انتقال متفاوت
  11. سرعت انتقال در مسافت های ۲ کیلومتری (۱۰۰Mbit/S)، ۱ کیلومتری (۱Gbit/S)، ۵۵۰ متری (۱۰Gbit/S) توسط این نوع فیبرها ارائه می گردد.

ساختار فیبر نوری مالتی مد

                                                                   نحوه انتشار و حرکت پالس نوری در فیبر نوری سینگل مد

 

پیگتیل فیبر نوری مالتی مد ST/UPC نیز یکی از این دسته می باشد که در ادامه به بررسی جزئیات بیشتری از آن خواهیم پرداخت.

 

تفاوت پیگتیل و پچ کورد فیبر نوری

پیگتیل و پچ کوردهای فیبر نوری از تجهیزات رایج مورد استفاده در شبکه های فیبر نوری به شمار می روند. با توجه به اینکه شباهت بسیار زیادی با هم دارند ولی در زمینه های مختلف دارای تفاوت می باشند. در پیگتیل های فیبر نوری همانند پیگتیل فیبر نوری مالتی مد ST/UPC انتهای یک سر آن به یک سرکانکتور مجهز می شود و سر دیگر آن جهت اتصال به کابل فیبر نوری از طریق فرآیند اتصال مکانیکی صورت می گیرد. پیگتیل های فیبر نوری فاقد روکش ثانویه هستند به این دلیل که آن ها معمولا در یک محفظه اتصال فیبر متصل گردیده و محافظت می شوند.

پچ کوردهای فیبر نوری دارای یک روکش ثانویه می باشد و هر دو انتهای آن به یک سرکانکتور تجهیز می شود. در مواردی شاید یک پیمانکار راه انداز شبکه های فیبر نوری به تولید کننده پیگتیل دسترسی نداشته باشد. در این صورت یک پچ کورد فیبر نوری داپلکس را می تواند به دو قطعه مجزا تقسیم نموده که این فرآیند موجب ایجاد دو قطعه پیگتیل فیبر نوری می شود.

پیگتیل فیبر نوری نوع ST/UPC نیز به دو صورت پیگتیل فیبر نوری سینگل مد ST/UPC (تک رنگ) و پیگتیل فیبر نوری مالتی مد ST/UPC و نوع پچکورد آن نیز به صورت پچکورد فیبر نوری سینگل مد ST/UPC و پچکورد فیبر نوری مالتی مد SC/UPC مطابق با استانداردهای تعریف شده جهانی تولید و عرضه می شوند.

 

پیگتیل فیبر نوری مالتی مد ST

                                                                                 پیگتیل فیبر نوری ماتی مد ST      

      پیگتیل فیبر نوری مالتی مد ST

                                                                                 پچکورد فیبر نوری مالتی مد ST

 

تفاوت روکش LSZH با PVC

نوع پوشش کابل های فیبر نوری در دو نوع مختلف LSZH (Low Smoke Zero Halogen) و PVC (Poly Vinyl Chloride) توسط تولیدکنندگان تولید و به بازار تجهیزات پسیو شبکه های فیبر نوری عرضه می گردد. مهمترین کاربرد کابل های LSZH در مناطق با فضای محدود و نزدیک به انسان یا مناطقی است که تجهیزات حساس نصب می شوند. زیرا در زمان حریق دود کمتری از خود تولید می کنند. به همین دلیل جهت استفاده در فضاهای داخلی (Indoor) و یا در مراکز داده مدرن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل های PVC در صورتی که در معرض حریق قرار بگیرند دود غلیظ سیاه ایجاد نموده و هنگامی که با آب ترکیب شوند منجر به تولید اسید کلرید ریک (HCI) می شوند که یک اسید خورنده بوده و می تواند منجر به ایجاد صدمات جسمی گردد. به همین دلیل استفاده از کابل های فیبر نوری با روکش PVC کاهش یافته و با توجه به پیشرفت چشمگیری که کابل های با روکش LSZH داشته است تمایل و تقاضا سفارش برای این نوع کابل افزایش یافته است.

 

توجه

* به دلیل وجود کابل های بی کیفیت فیبر نوری که دارای روکش PVC و کولارهای تقلبی بوده و توسط برخی تولیدکنندگان داخلی به بازار تجهیزات پسیو شبکه های فیبر نوری ایران عرضه می گردد دارای معایب زیر است:

  • کیفیت بسیار پایین روکش
  • استریپ بسیار سخت
  • کیفیت بسیار پایین کر و تلفات بالای سیگنال نوری

از آنجایی که به کارگیری کابل های با کیفیت در نصب و راه اندازی شبکه های فیبر نوری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مجموعه ارتباط گستر شبکه نوری ایرانیان به عنوان وارد کننده مستقیم کابل های فیبر نوری با روکش LSZH  و تار مصرفی فوجیکورا  می باشد که بهترین و باکیفیت ترین آن بوده و جهت تولیدات تمامی پیگتیل و پچکوردها در مجموعه خود از این نوع کابل ها بهره می برد.

 

بررسی پیگتیل فیبر نوری مالتی مد ST/UPC

یکی از کابل های فیبر نوری، پیگتیل فیبر نوری مالتی مد ST/UPC می باشد که از تجهیزات مورد نیاز در اتصالات شبکه های فیبر نوری می باشد و جهت اتصال فیبرهای نوری مالتی مد (چند حالته) رواج گسترده ای داشته است. اگر چه این نوع کانکتور یکی از کانکتور های نسل قدیم مورد استفاده در بین کانکتور های فیبر نوری می باشد، اما هنوز هم در برخی ازپروژه های فیبر نوری به خصوص در پروژه های مالتی مود مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان محبوب ترین نوع اتصال برای شبکه های فیبر نوری مالتی مد نیز شناخته شده است. از لحاظ شکل ظاهری و مکانیزم قرارگیری و چفت شدن در سوکت شبیه به BNC می باشد.

در یک پیگتیل فیبرنوری مالتی مد ST یک سر آن به یک کانکتور با افت استاندارد تجهیز گردیده و به یک آداپتور مالتی مد ST/UPC متصل می شود و در پچ پنل فیبر نوری ST/UPC قرار می گیرد و طرف دیگر آن به صورت باز باقی می ماند تا امکان اتصال آن طی فرآیند اتصال مکانیکی (فیوژن) به سایر تجهیزات یا کابل فیبر نوری میسر گردد. به هنگام محکم کردن کانکتور ST به آداپتور موجود بر روی پچ پنل باید از هم راستایی آن با محور سوکت مطمئن شد. در غیر این صورت باید شاهد تضعیف بالای سیگنال بر روی لینک شد.

کانکتور فیبر نوری مالتی مد ST

                                                                                  کانکتور فیبر نوری ST

 

کمرنگ شدن استفاده از پیگتیل های فیبر نوری ST

با توجه به اینکه کانکتورهایی مثل ST و FC در بدو ظهور تکنولوژی شبکه های فیبر نوری بیشتر مورد استفاده قرار می گرفتند، با پیشرفت آن و ظهور دیگر کانکتورهایی مثل SC و LC، تمایل به بکارگیری از این کانکتورهای نو ظهور بیشتر شده و در اجرای اکثر پروژه های جدید فیببر نوری یا پروژه های مربوط به تغییر زیر ساختار شبکه ها از کانکتورهای SC و LC استفاده می شود.

 

مشخصات فنی پیگتیل فیبر نوری مالتی مد ST/UPC

  • نوع فیبر نوری : ماتی مد سیمپلکس
  • نوع کانکتور : ST
  • رنگ کابل : نارنجی
  • مطابق با استاندارد FOCIS
  • کاربری: کابل ارتباطی جهت سربندی فیبر نوری
  • تار مصرفی : فوجیکورا
  • دارای پوشش Hologen free و Easy strip
  • نوع فرول : سرامیکی ۲٫۴۵ میلی متری
  • ضخامت کابل: ۰٫۹ تایت بافر
  • افت قرارگیری: حداکثر ۰٫۴db
  • افت برگشتی: حداقل ۰٫۳۵db
  • نوع فرول از جنس آلیاژ ضد زنگ
  • قطر کر: ۵۰٫۱۲۵ میکرون
  • مطابق با استاندارد IEC61754-4
  • با تست صددرصد کیفیت سیگنال در طول موج های ۸۵۰nm و ۱۳۰۰nm
  • سنجش نهایی با استفاده از دستگاه تست افت اولیه و ثانویه جهت اطمینان از کارایی صددرصد بالا با ارائه نتایج تست و دقت بالا
  • اندازه گیری توسط کنترل کننده بصری نهایی اتصالات مطابق با استاندارد IEC61300-3-35 (استاندارد ارزیابی کمی کیفیت سطح انتهایی یک اتصال دهنده فیبر نوری یا یک فرستنده و گیرنده فیبر نوری با استفاده از یک رابط نوع فیبر)
  • متراژ استاندارد: ۱٫۵ متر (در مجموعه ما ساخت و تولید انواع پیگتیل فیبر نوری در متراژ های مختلف به سفارش مشتری انجام می پذیرد)
  •  یونیت ۱۲ عددی با استاندارد ۱۷۰۲۵ (تولید جداگانه)

مجموعه ارتباط گستر شبکه نوری ایرانیان با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی و تجهیزات و کادر متخصص و تجربیات علمی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انواع پیگتیل و پچکورد فیبر نوری است که از همان ابتدا، نوآوری و تولید با کیفیت را به عنوان ارزش اساسی در تولید محصولات خود قرار داده است تا بتواند آن ها را با کیفیت جهانی مطابق با استانداردهای اروپا و قیمت مناسب در اختیار مشتریان خود قرار دهد. همچنین سفارشات پیگتیل و پچکورد فیبر نوری با متراژ مورد نیاز مشتریان محترم در این مجموعه قابل تولید و عرضه می باشد.

 

شما می توانید جهت سفارش این محصول و همچنین برای اطلاع از قیمت های بروز سایر تجهیزات فنی و تخصصی شبکه های فیبر نوری و مشاوره فنی و تخصصی رایگان در این زمینه با شماره ۴۱۵۷-۰۴۱ تماس حاصل فرمایید.

 


تعهد ما ضمانت بهترین کیفیت برای محصولاتمان است

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.


اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “پیگتیل فیبر نوری مالتی مد ST/UPC”