آداپتور فیبر نوری سینگل مد سیمپلکس DIN

آداپتور فیبر نوری سینگل مد سیمپلکس DIN

  • توضیحات
  • نظرات (0)

توضیحات

آداپتور فیبر نوری چیست؟ 

آداپتور فیبر نوری یکی از تجهیزات پسیو شبکه های فیبر نوری می باشد که جهت اتصال دو کابل فیبر نوری (پچ کورد و پیگتیل) به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد و به آن کوپلر فیبر نوری نیز گفته می شود. آن ها اجازه می دهند تا کابل های فیبر نوری بصورت انفرادی و یا به صورت جفت در یک شبکه بزرگ به یکدیگر متصل شوند که باعث می شود بسیاری از دستگاه ها به صورت همزمان با همدیگر در ارتباط باشند. آداپتور فیبر نوری سینگل مد سیمپلکس DIN یکی از آداپتورهای مورد استفاده در شبکه های فیبر نوری می باشد.

 آداپتورهای فیبر نوری به طور گسترده ای در ابزارهای توزیع فیبر نوری یا (Optical Distribution Frame) ODF (مثل انواع پچ پنل ها، FAT باکس ها و پریزهای فیبر نوری)، سیستم های ارتباطی فیبر نوری، دستگاه های تست فیبر نوری، شبکه های محلی و نظیر آن استفاده می شوند و عملکرد عالی، پایدار و قابل اعتمادی را ارائه می دهند.

آداپتورهای فیبر نوری دارای اشکال و ساختار مختلفی می باشند که به صورت ( سیمپلکس (تک کانکتور)، داپلکس (دو کانکتور) و کواد (چهار کانکتور)) توسط تولید کنندگان تجهیزات پسیو شبکه های فیبر نوری تولید و به بازار جهانی این تجهیزات عرضه می گردند و عملکرد و کاربرد تمامی آن ها یکسان می باشد.

آداپتور فیبر نوری چگونه کار می کند؟

می دانیم که الزامات برای اتصال فیبر نوری و اتصال مسی به طور قابل توجهی متفاوت است. در حالی که دو هادی مسی را می توان مستقیما توسط یک لحیم کاری یا توسط کانکتورهایی که به سیم ها لحیم شده اند وصل کرد. کلید اتصال فیبر تراز دقیق هر هسته فیبر است و چنین هم ترازی توسط دو جزء دقیق به دست می آید (فرول درون هر کانکتور و آستین هم ترازی درون هر آداپتور). از یک طرف اکثر اتصالات بر اساس یک فرول با قطر ۲٫۵ میلی متر است که فیبر در آن قرار دارد. هر دو فرول فیبر را ایمن و هم تراز می کند. از طرف دیگر، داخل هر آداپتور فیبر نوری آستین تراز یا Sleeve قرار گرفته است که فرول های دو کانکتور را در نقطه میانی جفت کرده و آن ها را به هم نزدیک کند.

 

اصول کار آداپتور فیبر نوری

اصول کار آداپتور فیبر نوری

 

انواع آداپتورهای فیبر نوری

آداپتورهای فیبر نوری نیز همانند کانکتورهای فیبر نوری  انواع مختلفی دارند که براساس نوع فیبر و کانکتور مورد نظر انتخاب شده و مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از ویژگی های اصلی آداپتور فیبر نوری نوع کانکتور در هر دو سر انتهای آن است.

با توجه به کانکتورهای هر دو سر آداپتورهای فیبر نوری آن ها به دو دسته مختلف شامل آداپتور با کانکتور یکسان و آداپتور با کانکتور متفاوت تقسیم بندی گردیده اند که به شرح ذیل می باشد:

آداپتورهای فیبر نوری با کانکتور یکسان در هر دو سر آن

در این نوع از آداپتورهای فیبر نوری، اتصال دهنده ها در هر دو سر انتهای آن از نوع یکسان هستند:

  • SC-SC
  • LC-LC
  • FC-FC
  • ST-ST
  • MTP/MTO-MTP/MTO
  • Bare (ساده)
  • DIN

آداپتورهای فیبر نوری با کانکتور متفاوت در هر دو سر آن

در این نوع از آداپتورهای فیبر نوری، اتصال دهنده ها در هر دو سر انتهای آن متفاوت هستند:

  • SC-LC
  • SC-FC
  • SC-ST
  • LC-ST
  • LC-FC
  • FC-ST

شکل زیر نشان دهنده انواع آداپتور فیبر نوری می باشد:

انواع آداپتور فیبر نوری

انواع آداپتور فیبر نوری

 

همانطور که در تصویر بالا قابل مشاهده است، نوعی از آداپتورهای فیبر نوری وجود دارند که کانکتورهای مختلف را جهت اتصال می پذیرند (مانند آداپتور SC-ST و نظیر آن) که به این نوع از آداپتورهای فیبر نوری آداپتور هیبرید گفته می شود.

این موضوع برای آداپتورهای فیبر نوری نوع سیمپلکس هم صادق است.

هنگام انتخاب یک آداپتور فیبر نوری چه نکاتی باید مورد توجه قرار گیرد؟

آداپتورهای فیبر نوری دارای اشکال مختلفی هستند و ممکن است انتخاب آن توسط افرادی که آموزش درستی از این مبحث ندیده باشند مشکل باشد و از دید آن ها یکسان به نظر برسد. در صورتی که تفاوت های بسیار مهمی در انتخاب یک آداپتور فیبر نوری با کیفیت وجود دارد که می تواند عملکرد مرکز داده را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در حالت کلی، هنگام در نظر گرفتن یک آداپتور فیبر نوری ۲ نکته بسیار مهم زیر باید در نظر گرفته شود:

  • نوع کابلهایی که باید متصل شوند

اگر کابل ها هم نوع باشند می توانید از یک آداپتور با ورودی های مربع، مسطیل یا گرد شکل استفاده کنید. این نوع آداپتورها از دو یا چند اتصال ماده تشکیل شده اندکه کابل های فیبر نوری به کمک آن ها به یکدیگر متصل می شوند. در صورتی که کابل های متصل شونده متفاوت باشند می توانید از آداپتورهای نوع هیبریدی استفاده کنید. آداپتورهای نوع هیبریدی به گونه ای طراحی شده اندکه می توان هر دو نوع کابل فیبر نوری را در کنار هم قرار داد. آداپتورهای هیبریدی انواع مختلفی دارند، بنابراین قبل از خرید باید بدانید که چه نوع کابلی متصل خواهد شد.

  • مواد Sleeve آستین تراز آداپتور فیبر نوری

آستین تراز یا Sleeve (که می تواند از جنس سرامیک یا فسفر برنز باشد) از مهمترین مهمترین اجزاء آن است. برخی از تولید کنندگان ممکن است فلزی را انتخاب کنند که گاهی اوقات به آن فسفر برنز می گویند. این آلیاژ به دلیل استحکام بالایی که دارد در ساخت پروانه قایق های بزرگ، فنرها و پیچ ها مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، مواد سرامیکی برای تولید کوپلرها یده آل هستند.سرامیک ها از نظر ساختار، غیر فلزی، معدنی و کریستالی هستند.

ساختار کریستالی سرامیک باعث ایجاد یک سطح بسیار سفت و سخت می شود که تغییر شکل نمی دهد. علت اهمیت آن بدلیل مهم بودن هم ترازی است. فلز نرمتری مانند فسفر برنز به مرور زمان تغییر شکل می دهد، به خصوص با پلاگین های مکرر ولی سرامیک شکل اصلی خود را برای مدت طولانی تری حفظ می کند. این باعث می شود کوپلر که دارای آستین های تراز سرامیکی است بسیار برتر از فسفر برنز باشد.

Sleeve در آداپتورهای فیبر نوری

Sleeve (آستین تراز) در آداپتورهای فیبر نوری

 

ویژگی آداپتورهای فیبر نوری

آداپتورهای فیبر نوری برای هر دو نوع کابل های فیبر نوری سینگل مد (تک حالته) و مالتی مد (چند حالته) طراحی شده اند. آداپتورهای تک حالته تراز دقیق تری از نوک کانکتورها (فرول ها) را ارائه می دهند. استفاده از آداپتورهای تک حالته جهت اتصال کابل های چند حالته مشکلی ایجاد نمی کند اما نباید استفاده شود. چون باعث ناهماهنگی فیبرهای تک حالته و از دست دادن قدرت سیگنال (تضعیف سیگنال) خواهد شد. آداپتورهای فیبر نوری این امکان را می دهد که دو دستگاه در یک شبکه نوری به یکدیگر متصل شوند.

به هنگام اتصال دو فیبر نوری چند حالته از طریق آداپتور فیبر نوری هم نوع آن، باید مطمئن شوید که قطر هسته یکسانی دارند (۵۰/۱۲۵ یا ۶۲٫۵/۱۲۵). عدم تطابق موجب تضعیف در یک جهت می شود (جایی که فیبر با قطر بزرگتر نور را به فیبر با قطر کوچکتر منتقل می کند). در یک شبکه فیبر نوری آداپتور فیبر نوری امکان اتصال از راه دور دو دستگاه را به کمک اتصال مستقیم دو کابل فیبر نوری به هم ممکن می سازد.

مراحل تمیز کردن یک آداپتور فیبر نوری به چه شکل است؟

آداپتور فیبر نوری جزء یک قطعه کوچک از تجهیزات پسیو شبکه های نوری محسوب می شود هنوز به عنوان بخش مهمی از کل یک سیستم نوری (شبکه نوری) می باشد که در بعضی مواقع و شرایط مانند آلودگی ناشی از وجود گرد و غبار در قسمت Sleeve که میتواند منجر به افت شدید در ارسال پالس های نوری گردد، نیازمند تمیز کردن است. یکی از بهترین، اصولی ترین و ایده آل ترین روش های تمیز کردن یک آداپتور فیبر نوری استفاده از دستگاه تمیز کننده آداپتور فیبر نوری یا Cleaner (fiber optic adapter cleaner) می باشد. Cleaner نوعی دستگاه جهت تمیز کردن آستین تراز (Sleeve) آداپتور فیبر نوری است که به کمک آن آلودگی از سطح و افت ناشی از آن حذف می گردد. می توانید از طریق لینک مربوط به (Fiber Optice Adapter Cleaner) و تماس مستقیم با ما اقدام به سفارش این محصول نمایید.

بررسی آداپتور فیبر نوری سینگل مد سیمپلکس DIN

آداپتور فیبر نوری سینگل مد DIN یک نوع آداپتور فیبر نوری است که یکی از انواع آداپتورها در شبکه های فیبر نوری محسوب می گردد. این نوع آداپتور فیبر نوری که از تجهیزات پسیو شبکه فیبر نوری می باشد. آداپتور فیبر نوری DIN دارای قفل با ساختار ضربه محکم و ناگهانی برای اطمینان از دقت هنگام اتصال کابل با آن می باشد. قابلیت تکرار و دوام آداپتور فیبر نوری سینگل مد سیمپلکس DIN با کلید فلزی بهبود یافته است. با یک پوشش سرامیکی یا مسی دقیق، آداپتور فیبر نوری DIN می تواند یک عملکرد نوری و مکانیکی بسیار خوب برای مدت طولانی داشته باشد.

آداپتور فیبر نوری سینگل مد DIN

آداپتور فیبر نوری سینگل مد سیمپلکس DIN

 

مشخصات فنی آداپتور فیبر نوری سینگل مد سیمپلکس DIN

  • نوع کانکتور : DIN-DIN
  • نوع فیبر قابل اتصال: OS2 9/125μm
  • جنس بدنه : فلز
  • ساختار آداپتور : سیمپلکس
  • جنس آستین تراز (Sleeve): سرامیک زیرکونیا
  • دارای استاندارد Flammability Rate UL94V-0
  • نوع فیبر قابل اتصال : سینگل مد
  • افت قرارگیری (۰٫۲dB=>)
  • افت برگشتی(۵۰dB<=)

ویژگی های آداپتور فیبر نوری سینگل مد سیمپلکس DIN

  • دوام مکانیکی بالا
  • سازگار با استاندارد NTT
  • مطابق با استانداردهای IEC874-14 و IEC874-19
  • تمامی قطعات مطابق با ROHS
  • کمتر بودن اتلاف توان سیگنال (insertion loss)
  • تکرارپذیری و تغییرپذیری عالی
  • قابلیت اطمینان و ثبات بالا
  • پایداری دمایی بالا (۴۰- تا ۸۵ درجه سانتی گراد)
  • دارای درپوش گرد و غبار جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل آداپتور و تمیز نگه داشتن آن 
  • اتصال آسان و سریع ۲ کابل فیبر نوری سینگل مد سیمپلکس DIN
  • آستین تراز (Sleeve) سرامیک داخلی از دقت بالایی برخوردار است تا حداکثر اتصال بهینه بین کابل های فیبر نوری را تضمین کند.

کاربرد آداپتور فیبر نوری سینگل مد سیمپلکس DIN

  • شبکه های مخابراتی
  • فریم توزیع فیبر نوری (ODF)
  • FTTH (فیبر به خانه)
  • WAN و LAN
  • فیبر نوری CATV
  • سیستم های ارتباطی فیبر نوری
  • اتاق های ارتباطی
  • مخابرات
  • شبکه های پردازش داده
  •  سیستم های PDS

مجموعه ارتباط گستر شبکه نوری ایرانیان با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی و تجهیزات و کادر متخصص و تجربیات علمی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انواع پیگتیل و پچ کورد فیبر نوری است که از همان ابتدا، نوآوری و تولید با کیفیت را به عنوان ارزش اساسی در تولید محصولات خود قرار داده است تا بتواند آن ها را با کیفیت جهانی مطابق با استانداردهای اروپا و قیمت مناسب در اختیار مشتریان خود قرار دهد. همچنین سفارشات پیگتیل و پچ کورد فیبر نوری با متراژ مورد نیاز مشتریان محترم در این مجموعه قابل تولید و عرضه می باشد.

 

شما می توانید جهت سفارش این محصول و همچنین برای اطلاع از قیمت های بروز سایر تجهیزات فنی و تخصصی شبکه های فیبر نوری و مشاوره فنی و تخصصی رایگان در این زمینه با شماره ۴۱۵۷-۰۴۱ تماس حاصل فرمایید.


تعهد ما ضمانت بهترین کیفیت برای محصولاتمان است

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.


اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آداپتور فیبر نوری سینگل مد سیمپلکس DIN”